Ak chce Zemplín historický úspech, musí mať Šoltisa

Ak chce Zemplín historický úspech, musí mať Šoltisa

S trénerom MFK Zemplín Michalovce nielen o triumfe na Tehelnom poli, ale aj o výnimočnej sezóne.

S troškou humoru by sme ich mohli označiť za „kazičov“ osláv. Futbalisti MFK Zemplín Michalovce si totiž pripísali prvé víťazstvo v histórii Niké ligy na pôde ŠK Slovan Bratislava (2:0). V záverečnom nadstavbovom kole končiacej sezóny si totiž odniesli tri body z ihriska majstra, ktorého fanúšikovia sa tešili nielen z osláv s trofejou, ale sa aj lúčili s trénerom Vladimírom Weissom st., jeho synom a kapitánom tímu Vladimírom Weissom ml., Guramom Kašiom, Róbertom Makom a Martinom Trnovským. „Do každého zápasu ideme s cieľom zvíťaziť. Samozrejme, keď cestujete na Tehelné pole, viete, že naplniť ambície nebude jednoduché. Ale chlapcom som povedal, že to bude deň o rozlúčkach s trénerom a hráčmi, emócie budú iné a nech to skúsia využiť. Povedzme si na rovinu, v Slovane bol v ten deň výkon až na druhom mieste. Netvrdím, že výsledok bol pre domácich nepodstatný, ale… V prvom polčase sme sa im prispôsobili, hralo sa vo vlažnom tempe. Som rád, že si hráči dali cez prestávku povedať, po zmene strán pridali na agresivite a drzosti. Vyhrali sme prvý raz v Niké lige na pôde Slovana. Síce sme belasým narušili oslavy, ale hádam sme im ich úplne nepokazili,“ povedal na úvod rozhovoru pre Našu ligu hlavný tréner MFK Zemplín Anton Šoltis (50).

VYOBJÍMAL KAŽDÉHO   

Vo februári 2025 Zemplín prvý raz na Tehelnom poli bodoval po remíze 1:1. Tréner Anton Šoltis si musel vypočuť nejaké tie podpichnutia, lebo pre trest bol len na tribúne a mužstvo koučoval jeho asistent Ondrej Duda st. Dostal som červenú po domácom vybičovanom zápase s Podbrezovou, keď sme bojovali o prvú šestku. Trochu som vybuchol, a tak som nesmel ísť na lavičku. Ale teraz som Ondra prekonal,“ s úsmevom skonštatoval Anton Šoltis. Pri rozlúčkach legiend belasých nebol len tichý pozorovateľ. Každému z odchádzajúcich aktérov podal ruku a vyobjímal ho. „Som rád, že sme mohli byť súčasťou zápasu, na ktorý prišlo veľa fanúšikov na rozlúčku so svojimi osobnosťami. Myslím si, že je najmenej takýmto ľuďom podať ruku a zaželať im len to najlepšie. Treba im vzdať hold za to, čo spravili nielen pre Slovan, ale pre celý slovenský futbal,“ podotkol kouč Zemplínčanov.  

Tréner Anton Šoltis so svojím asistentom Ondrejom Dudom st. Foto: MFK Zemplín Michalovce

VYROVNAL SVOJE MAXIMUM  

Vzdať hold však treba aj Michalovciam. Vďaka víťazstvu na Tehelnom poli odrazili nápor Podbrezovej a obsadili v Niké lige piatu priečku. Je to zopakovanie historického maxima MFK Zemplín zo sezóny 2018/19. „Som hrdý na klub, hráčov, kolegov v realizačnom štábe, všetkých zamestnancov a áno, aj na seba. Bez súčinnosti každého z nás by to nešlo, lebo sme malý klub. Myslím si, že sa nám podarilo to najviac, čo sa dalo v našich podmienkach a s naším rozpočtom dosiahnuť. Vyšla nám jeseň, postúpili sme do hornej šestky a v nej sme zdolali každého súpera. Urobili sme si dobré renomé na slovenskej ligovej scéne, čiže sme spokojní. Všetko je tak, ako má byť. Na prvých štyroch miestach skončili tímy, ktoré tam patria silou mužstva i ekonomickým zázemím. My ostatní sme na nich ešte nedorástli. Od piateho miesta nadol je to o aktuálnej forme, fungovaní klubu a šťastí. Teší ma, že už v prvej sezóne po našom príchode sme do posledných chvíľ bojovali o hornú šestku, teraz sme do nej aj postúpili. Piate miesto je krásne, ale to už bolo. Môžeme si to chvíľu užiť, trochu osláviť, keďže sa to nemusí opakovať každý rok, ale potrebujeme sa už začať pozerať dopredu, aby sa nám niečo podobné podarilo v budúcnosti. Preto musíme makať na tom, aby sme zložili kvalitné mužstvo,“ povedal Anton Šoltis, ktorý bol pri kormidle Michaloviec aj pred siedmimi rokmi, keď Zemplínčania takisto obsadili piatu priečku. Evidentne je mužom na správnom mieste. „To nechám na posúdenie iných. Výsledky hovoria vždy jasnou rečou. Ako som spomínal, pre kluby nášho rangu je veľmi náročné dostať sa do elitnej štvorky,“ doložil.   

POZITÍVNE TRENDY   

Dosiahnuť piate miesto pre MFK Zemplín Michalovce nikdy nebude jednoduché, ale pravda je, že klub dnes pracuje podstatne lepšie ako pred siedmimi rokmi, čo predpoklady úspechu zvýšilo. Veľa sa zmenilo po výmene majiteľskej štruktúry. Tú súčasnú reprezentuje generálny manažér Ivan Gondor, ktorý vniesol do MFK veľa pozitívneho. „Súhlasím. Viem, ako sa fungovalo za minulej éry a viem, ako sa funguje teraz. Klub začína pracovať oveľa profesionálnejšie. Ivan Gondor postupne zvyšuje latku v každej oblasti, či už hovoríme o mládeži, organizácii… Nechce sa zastaviť, stále tlačí na postupný progres, má to hlavu aj pätu. Samozrejme, dostať sa do prvej šestky je stále náročné, ale súhlasím s tým, že systém v klube je iný a lepší. V minulosti sa prežívalo z roka na rok, mužstvo sa skladalo po začiatku sezóny. Teraz je stabilita vyššia, v tejto chvíli máme podpísaných približne šestnásť – sedemnásť hráčov a rovnako to bolo aj vlani. Je to oveľa lepšie,“ skonštatoval Anton Šoltis.   

Stabilita MFK Zemplín sa prejavuje aj v trénerskej otázke. Súčasný hlavný kouč má za sebou dva roky vo funkcii a koncom apríla predĺžil kontrakt o ďalšie dve sezóny. Ak ho naplní, pri mužstve Michaloviec bude štyri roky po sebe. „Keď prišla ponuka, nemal som dôvod naťahovať rozhovory. Práca ma napĺňa, som tu spokojný. Verím, že sme vytvorili dobrý tím v rodinnom klube, čo si náš šéf želá. Musíme to tu mať postavené na dobrých vzťahoch, čo nám potom pomôže v náročnejších časoch. Pokúsime sa stabilizovať v prvej šestke. Pre nás je výzva zopakovať súčasné úspechy v ďalšej sezóne. V tejto s nami nikto nepočítal, ale dosiahnuť niečo podobné je pre menšie kluby vždy ťažšie, lebo najlepší hráči sa posúvajú ďalej a prichádzajú noví, ktorí potrebujú adaptáciu. S tým sa musíme vyrovnať a znova vybudovať dobrý tím,“ uviedol. 

Anton Šoltis sa nedávno dohodol so Zemplínom na predĺžení spolupráce o ďalšie dva roky. Foto: MFK Zemplín Michalovce

A ČO PRVÁ ŠTVORKA?   

Michalovce sú súčasť Niké ligy od sezóny 2015/16, ale dnes prežívajú najlepšie obdobie. Dokáže si Anton Šoltis predstaviť, že by sa zemplínske mužstvo vklinilo dokonca medzi elitné kvarteto a zabojovalo o európsku miestenku? „Vo futbale je všetko možné, ale dnes si viem predstaviť len dva scenáre, pri ktorej tímy z prvej štvorky skončia nižšie. Buď niektorý z menších klubov nafúkne rozpočet a privedie patričnú kvalitu, alebo niektorý z elitných klubov zažije slabšiu sezónu. Dlhodobú súťaž totiž neoklamete. Môžete zdolať veľkých súperov, ale zdolávať ich budete len vtedy, keď získate porovnateľnú kvalitu a šírku kádra. To je fakt. Úloha nás ostatných je pracovať čo najefektívnejšie, aby sme prvú štvoricu tímov trochu ponaháňali.  Pre kluby nášho rangu je čoraz ťažšie angažovať kvalitu. Preto musíme byť na trhu aktívni a šikovní. Zvlášť, pokiaľ hovoríme o slovenských hráčoch, ktorých by sme chceli. O to viac sa musíme sústrediť na výchovu, aby sme ich mali,“ dodal na záver debaty Anton Šoltis.   

ANTON ŠOLTIS – FAKTY 

  • Narodil sa 5. februára 1976 v Košiciach, hrával na pozícii ofenzívneho stredopoliara, dnes je hlavný tréner MFK Zemplín Michalovce. 
  • S profesionálnym futbalom začínal v tíme Lokomotíva Košice, ako kmeňový hráč tohto klubu si odkrútil dve hosťovania, a to v Trenčíne a v Štúrove. 
  • Po Lokomotíve Košice hrával postupne v Bardejove, 1. FC Košice, v Prešove, krátko bol v Slavii Praha, neskôr sa vrátil do Prešova, odkiaľ odišiel do Petržalky. 
  • V Petržalke hrával v rokoch 2001 až 2006, v sezóne 2013/14 tam vyhral pohár, v ročníku 2014/15 sa tešil zo zisku titulu a bol súčasť tímu, ktorý si zahral Ligu majstrov. Pre zdravotné patálie na trávnik „v milionárskej súťaži“ nevybehol. Pre zranenia potom už pôsobil v nižších súťažiach. 
  • Počas hráčskej kariéry si trikrát obliekol reprezentačný dres. 
  • Kariéru trénera začínal ako asistent v MFK Košice, v tejto pozícii pôsobil neskôr aj v MFK Ružomberok. 
  • Hlavným trénerom v Niké lige sa stal prvýkrát v tíme MFK Zemplín Michalovce v lete 2016 a vo funkcii bol do novembra 2019. V ročníku 2018/19 dostal Zemplínčanov na piate miesto. Neskôr pôsobil v FK Senica (2020 – 2021), krátko opäť v Michalovciach (jar 2021), následne pokračoval v FC Košice (2022 – 2023), s ktorým si v sezóne 2022/23 vybojoval postup medzi elitu. V lete 2024 sa vrátil do Michaloviec, s ktorými v končiacej sezóne vyrovnal historické maximum v podobe piatej priečky v Niké lige a predĺžil kontrakt do leta 2028. 
  • Je fanúšik španielskeho futbalu.