V Ružomberku celý proces odštartoval v závere mája, prvým krokom bolo odstránenie starého, desaťročného trávnika. „Museli sme odfrézovať pôvodný trávnik, najskôr do hrúbky päť centimetrov. Náš štadión nemá severnú ani južnú tribúnu, na druhej strane, máme tu oblúky, čiže to bolo o to zložitejšie. Počasie nám neprialo, dážď nám všetko zalial, takže práce sme museli na štyri dni prerušiť a následne odfrézovať ďalšie tri centimetre po celej ploche,“ priblížil Jaroslav Považan, technický riaditeľ MFK Ružomberok.
Nový trávnik zložený z tradičných „futbalových“ druhov tráv, teda z lipnice lúčnej a mätonohu trváceho, vysiali 12. júna. O dva mesiace neskôr ho domáci futbalisti naplno otestovali počas zápasu so Skalicou. „K výmene trávnika sme pristúpili po desiatich rokoch, čo je veľmi dlhá doba. Vyše 80 percent pôvodného trávnika tvorila lipnica ročná, plevelná tráva, ktorá sa v našich klimatických podmienkach veľmi zle spravuje. Hustota, kvalita nového trávnika by mala byť lepšia, takisto rovinatosť aj odvod vody,“ vysvetlil Jaroslav Považan a doplnil, že starostlivosť o trávniky v MFK Ružomberok zabezpečujú štyria ľudia, ktorí majú na starosti hracie plochy v dvoch areáloch.
„Je to trošku iné, ako keď máte starší trávnik, ktorý si čiastočne žije aj sám, svojím životom. O tento sa treba ešte poriadne starať,“ uzavrel.
Vynovená hracia plocha na štadióne v Ružomberku. Foto: MFK Ružomberok

CHVÁLIA DOMÁCI AJ HOSTIA
Pred aktuálnym súťažným ročníkom pristúpili k obnove hracej plochy aj na Zemplíne. „Výmena trávnika na našom štadióne trvala približne dva týždne. Najskôr sa odstránila vegetačná vrstva v hrúbke 18 centimetrov vrátane starého trávnika. Nasledovalo položenie novej vegetačnej vrstvy a nového trávneho koberca,“ opísal Štefan Laurinčík, technický riaditeľ MFK Zemplín Michalovce.
„Zvolili sme klasický trávny koberec a všetci v klube máme radosť z toho, že po zápasoch chvália jeho kvalitu nielen naši hráči, ale aj hosťujúce mužstvo. O trávnik sa staráme rovnako počas celého roka, pravidelne ho polievame, hnojíme, kosíme,“ dodal.
V októbri prebehne proces kategorizácie trávnikov, ktorý ukáže, v akom stave sú jednotlivé nikéligové trávniky. Slovenské prvoligové a druholigové ihriská ho absolvujú už piatykrát.
„Téma kvality hracej plochy bola pre nás vždy dôležitá, lebo kvalitný zápas sa dá odohrať iba na dobre pripravenom trávniku. V našom strategickom pláne bola kategorizácia trávnikov vysoko, no teší nás, že kluby samotné podporili myšlienku pravidelnej kategorizácie, na základe ktorej potom vznikol aj tlak na výmenu trávnikov s hodnotením C a nižšie. Oba nové trávniky, v Michalovciach aj v Ružomberku, spĺňajú parametre kvalitnej hracej plochy, na ktorej sa môže odohrať to najlepšie futbalové predstavenie,“ uzavrel tému Ivan Kozák, prezident ÚLK.
Futbalisti si vynovený trávnik v Michalovciach pochvaľujú. Foto: MFK Zemplín Michalovce














