Zatiaľ čo ŠK Slovan Bratislava aj jeho fanúšikovia sa tešia na majstrovskú dekoráciu, trofej Esencia hry sa pripravuje na slávnostné odovzdávanie víťazovi Niké ligy 2024/2025. Presne pred desiatimi rokmi, v máji 2015, si ju ako novučičkú trofej pre víťaza najvyššej slovenskej futbalovej súťaže prevzal AS Trenčín.
Futbalisti Trenčína ju získali v sezóne 2014/2015 a o rok neskôr sa im podarilo prvenstvo v našej lige obhájiť. Následne putovala do rúk Žilinčanov, potom hráčov Spartaka a od sezóny 2018/2019 sa s ňou rok čo rok maznajú „belasí“. Mužstvo ŠK Slovan Bratislava ju tentoraz ako symbol celosezónneho úspešného úsilia dostane už siedmykrát v rade.
V roku 2014 sa dizajnér Michal Žák pustil do tvorby návrhov trofeje pre majstra najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Jeden z nich, ktorý uspeje v hlasovaní fanúšikov, mal nahradiť dovtedajší obvyklý pohár pre víťaza našej ligy. „Pamätám si, že som bol na služobke v Šanghaji a na hoteli som robil prvé skice. Mal som urobiť viac návrhov, aby si ľudia mali z čoho vyberať. Nakoniec ich bolo päť. Každý z týchto piatich nápadov vychádzal z futbalu,“ spomína si autor trofeje.
Názvy navrhovaných trofejí zneli – Góóól, Tvár víťazstva, Stopy majstrov, Cesty šampiónov a Esencia hry. Posledná z nich napokon v hlasovaní fanúšikov zvíťazila. Zapojilo sa ich viac ako 14-tisíc, pričom približne 10 400 z nich hlasovalo práve za Esenciu hry. Po hlasovaní sa rozbehol projekt Cesta za trofejou a Esencia hry navštívila fanúšikov vo všetkých mestách, ktoré vtedy pôsobili v najvyššej súťaži. Okrem originálu trofeje existujú aj tri repliky, ktoré sa využívajú na promo účely či do televíznych zápasových štúdií.
Michal Žák, autor Esencie hry, pri finalizácii trofeje v roku 2015. Foto: archív M.Ž.
ANI SEZÓNA MAJSTRA, ANI TROFEJ NIE SÚ HLADKÉ
Hoci návrh víťaznej trofeje vychádzal z futbalovej lopty, nejde o jej zvyčajnú podobu: „Skôr akoby tá lopta bola rozbitá. Sezóna futbalového tímu totiž nie je ideálna, sú v nej kadejaké zranenia, prehry atď. Preto som ju dekonštruoval, aby trofej viac odrážala rôzne podmienky a okolnosti – hrá sa v lete, v zime, trávnik nie je vždy rovnaký, ani forma hráčov. Ani sezóna majstra nie je taká hladká a čistá ako lopta, keď si ju hráč pred vhadzovaním autu utrie do dresu. Preto sú niektoré päť a šesťuholníky oproti iným viac vystúpené a podobne.“
Vrchná časť trofeje je vyrobená z lešteného hliníka, spodok tvorí podstavec z orechového dreva, na ktorý v závere každej sezóny pribúda štítok s názvom majstrovského klubu. Povrch vrchnej časti však nie je súrodý a má to svoje opodstatnenie. „Zvonku je vyleštená, ale zvnútra som chcel zanechať taký surový, ,raw' povrch. Snažil som sa ním vystihnúť Slovensko v jeho reálnej podobe. Nie sme čistá, vybrúsená plocha a nášmu malému štátu s menšou športovou základňou sa na medzinárodných podujatiach ťažšie presadzuje. Cesta akéhokoľvek slovenského športu za víťazstvom sa mi nezdá úplne jednoduchá. Neinšpiroval som sa žiadnou inou športovou trofejou. V mojej tvorbe sa snažím nevenovať sa tomu, čo už vo svete je, ale skôr riešiť od piky nejaký koncept, ktorý ma dovedie k originálu,“ približuje Michal Žák.
NECH JU ZDVÍHAJÚ ČESTNÍ ĽUDIA
Hoci sa Michal Žák o futbal aktívne nezaujíma, vždy sa dozvie, kto sa stal majstrom. „Moja rodina totiž sleduje futbal, takže keď sa trofej odovzdáva, volajú mi, že zase videli Esenciu hry v televízii,“ prezrádza.
A čo by jej po dekáde zaželal do ďalších rokov? „Aby mala čo najviac fair play športovcov. Aby ju do rúk chytali hráči, ktorí budú dobrým príkladom pre mladých a pritiahnu ich k športu. Aby sa jej vyhýbali škandály s dopingom, s peniazmi, s podvodmi. Prial by som jej, aby ju nad hlavu zdvíhali naozaj čestní ľudia,“ uzatvára tvorca trofeje.