Po veľkom víťazstve ďalšia veľká bitka

Po veľkom víťazstve ďalšia veľká bitka

Futbalisti Dunajskej Stredy zvládli krajské derby, v nedeľňajšom šlágri predposledného kola zdolali Spartak Trnava 1:0.

V Niké lige aktuálne nenájdete mužstvo v lepšej športovej formy ako DAC 1904. Žlto-modrí si pripísali tretie víťazstvo za sebou, pričom neprehrali už v ôsmom dueli v sérii (5-3-0). Vďaka tejto skvelej šnúre poskočili na druhú priečku v Niké lige, Žilina je za nimi zásluhou horšieho skóre a štvrtá Trnava má už o bod menej. Keď v záverečnom kole nastúpia Dunajskostredčania v Trenčíne práve proti Žiline, v prípade víťazstva definitívne spečatia nielen zisk miestenky do pohárovej Európy, ale aj obhája pozíciu úradujúceho vicemajstra Slovenska. Takže, po veľkom víťazstve v derby čaká Dunajskú Stredu ďalšia veľká bitka.

Triumf mužstva zo Žitného ostrova sa zrodil po taktickej šachovej partii. Hoci v prvom polčase boli aktívnejší domáci, z brejkov o čosi viac hrozili hostia z Trnavy. Napokon o víťazstve DAC 1904 rozhodla jedna chyba v zadných radoch inak skvele organizovaného Spartaka a gól domácich po autovom vhadzovaní. Do voľného priestoru v pokutovom území súpera si nabehol Romaric Yapi, ktorého šikovne našiel prihrávkou Milan Dimun a 23-ročný pravý obranca, ktorý vyrastal v akadémii Paríža Saint-Germain, rozvlnil sieť. „Máme za sebou ťažký zápas proti súperovi, ktorý výborne bráni, a preto sa ťažko proti nemu hrá. Mám neskutočnú radosť, že sa nám napokon podarilo nájsť riešenie na otvorenie defenzívy hostí,“ povedal po stretnutí Romaric Yapi a ďalej pokračoval: „Môj gól bol výsledok tímovej práce, bez spoluhráčov by som to nedokázal. Keď som skóroval, prežíval som neuveriteľné pocity, pretože toto bol môj prvý presný zásah na profesionálnej úrovni. Naposledy som skóroval asi ako 16-ročný.“ 

Pod radosť domácich sa gólovo podpísal Romaric Yapi (vľavo). Foto: TASR


Spokojnosť po stretnutí neskrýval ani tréner Dunajskej Stredy Xisco Muňoz. „Ďakujem hráčom. To, ako proti Trnave hrali a ako bojovali do poslednej minúty, je presne štýl, ktorým sa chceme prezentovať. Momentálne máme takú fazónu, že sme doma naozaj silní. Nemôžeme však zabudnúť na to, že tri mesiace hráme pod tlakom a naozaj nie je ľahké takto naháňať súperov. Teraz sa musíme sústrediť na posledné kolo, na každý detail a pokúsiť sa úspešne uzavrieť naše snaženie. Takisto musím vyzdvihnúť atmosféru na štadióne. Ďakujeme za podporu. Je oveľa jednoduchšie hrať tieto náročné nadstavbové zápasy pred takým obecenstvom!“ nezabudol španielsky kormidelník na poďakovanie divákom. Fanúšikovia boli nielen hluční, ale prišli aj v hojnom počte. Na zápas ich zavítalo 8760. 

Dunajskostredčania po troch víťazstvách za sebou potrebujú ešte jedno, aby mohli sezónu 2023/24 hodnotiť ako napokon úspešnú. „Tlak sme cítili už pred zápasom s Trnavou a dokázali sme sa s ním vyrovnať. Pevne verím, že nájdeme dostatok síl na to, aby sme to proti Žiline zvládli a natiahli našu úspešnú šnúru,“ dodal Milan Dimun.

TRETIE FINÁLE 

Trnavčania boli po zápase v Dunajskej Strede veľmi sklamaní. „Vedeli sme, že keď necháme Dunajskú Stredu hrať a my sa dáme do stredného bloku, tak domáci budú mať problém dostať sa cez nás. V prvom polčase nemali vážne šance a my sme si potom nechali streliť gól v podstate z ničoho. Všetci sme boli pod loptou, ale súperov hráč vbehol do medzery, ktorá sa otvorila. Domáci nás teda s ničím neprekvapili a napriek tomu sme prehrali, z čoho sme smutní,“ uviedol kapitán Spartaka Martin Mikovič. 

V každom prípade, ak červeno-čierni v poslednom kole zdolajú doma Podbrezovú, pohárovú miestenku si zaistia. „Pre nás je to v podstate tretie finále za dva týždne. Ak by sme v Dunajskej Strede využili naše šance, mohlo byť už vymaľované. Stále to však máme vo vlastných rukách. Keď vyhráme, sme tam. Musíme sa dobre pripraviť na Podbrezovú, ktorá k nám určite nepríde predať kožu lacno. Verím, že doma to zlomíme a postúpime do Európy,“ dodal Martin Mikovič.