Spokojný v Dukle s ambíciou hrať v prvej šestke

Spokojný v Dukle s ambíciou hrať v prvej šestke

Martina Rymarenka tešia individuálne štatistiky, prvoradý je však pre neho tímový úspech.

Hoci je odchovancom banskobystrického futbalu, v minulosti si vyskúšal pôsobenie aj u ligových konkurentov Dukly, v Ružomberku či v Dunajskej Strede. V lete sa však Martin Rymarenko dohodol s klubom spod Urpína na svojom zotrvaní a v červeno-bielom drese má momentálne nakročené na svoju bodovo najvydarenejšiu sezónu. A dvadsaťštyriročný futbalista verí, že dariť sa bude nielen jemu, ale najmä celému mužstvu.

Zhovárame sa počas reprezentačnej prestávky. Ako vyzerá v podaní futbalistov Dukly?   

V nedeľu sme mali voľno, oddýchli sme si po zápase. Ale od pondelka zarezávame naplno. Myslím si, že, paradoxne, ešte tvrdšie ako cez ligový týždeň.   

Na ligovú pauzu ste sa naladili domácim víťazstvom nad Michalovcami. Ako spätne hodnotíte tento duel?   

Vedeli sme, aký súper nás čaká. Potrebovali sme ten zápas zvládnuť, ale určite sme ho nebrali na ľahkú váhu. Nepozerali sme sa na to, že Michalovce sú na spodku tabuľky. Po zmene trénera začali hrať trošku iný futbal a takisto sa už tiež chceli nakopnúť. Ale my sme vedeli, o čo hráme. Máme ambíciu hrať v prvej šestke a ak tam chceme hrať, tak takéto zápasy musíme zvládnuť. Sme veľmi radi, že to vyšlo na víťazstvo.   

Špecifikom zápasu bolo, že z vášho tímu dávali góly len oslávenci – vy ako meninový a David Depetris ako narodeninový. Keďže ste si pridali aj ďalší dôvod na oslavu v podobe víťazstva, uskutočnila sa nejaká?   

Je to vtipné, že to takto vyšlo. Potešilo nás to. Myslím si však, že by sme sa s Depom zhodli, že je úplne jedno, kto by tie góly dal. Podstatné je, že padli. Nejako extra sme však neoslavovali, len sme si s chalanmi sadli a porozprávali sa.   

Išlo ešte len o druhú výhru Dukly v domácom prostredí. Čím to je, že zatiaľ viac bodov zbierate vonku ako doma?   

Nehľadal by som za tým nič konkrétne. Všetci vieme, že doma sa nám nedarí a vonku áno. Ale chceli by sme to prelomiť a veríme, že týmto víťazstvom sa nám to čiastočne podarilo. A že už budeme zbierať body aj doma.   

V Dukle nedávno došlo k zmene na poste trénera, hoci to nebolo kvôli výkonom či výsledkom. Aký vplyv mal na mužstvo odchod Michala Ščasného?   

Určite sa to nejakým spôsobom prejavilo. Tréner Ščasný tu zanechal svoju stopu. Po ľudskej stránke to bol veľký človek, po futbalovej odborník. Je však dobré, že pri nás zostal tréner Auxt, ktorý nás pozná, ktorému dôverujeme. Pozná naše silné aj slabé stránky a zrejme nebude veľmi meniť doterajšiu filozofiu. Takže hodnotím pozitívne, že on sa stal hlavným trénerom.   

Aktuálne máte na konte deväť bodov (6+3), čo už je takmer toľko ako vaše maximum z minulej sezóny (6+3). Ako hodnotíte doterajší priebeh sezóny z osobného pohľadu?   

Zatiaľ sa sezóna vyvíja dobre. Minulý rok som mal po jesennej časti na konte azda tri body, takže z tohto pohľadu je to určite pokrok. Sústredím sa na každý tréning, na každý zápas a som rád, že sa mi individuálne darí. Dúfam, že v tom budem naďalej pokračovať. Ale prvoradé je, aby sme boli zdraví a aby mužstvo bolo úspešné.   

Sledujete po očku so záujmom aj reprezentačné nominácie?   

Úprimne, zatiaľ som sa na to veľmi nesústredil. Jasné, pozriem si menoslov hráčov, ktorí tam sú. A myslím si, že každý jeden je tam oprávnene. Nomináciu si treba zaslúžiť. Som rád, že tam máme Roba Polievku a držím mu palce. Jeho účasť v národnom tíme je aj pre nás, ostatných hráčov z Dukly, motiváciou a dôkazom, že sa tam dá dostať. Chceme na sebe pracovať, aby sme sa tam jedného dňa dostali aj my.   

Hoci ste odchovancom banskobystrického futbalu, v minulosti ste pôsobili aj v iných slovenských kluboch. Ako sa vám nažíva v Banskej Bystrici po návrate pod Urpín?   

Momentálne musím vysloviť absolútnu spokojnosť. V tomto klube som sa fakt našiel, som tu nesmierne spokojný, či už s tréningovým procesom, s trénermi alebo so spoluhráčmi. Sme skvelá partia a potvrdzujeme to na ihrisku aj mimo neho. Nesmierne si užívam život v Banskej Bystrici a nemám mu čo vytknúť.   

Dukla sa momentálne nachádza na siedmej priečke, bodové rozdiely medzi tímami na druhej až siedmej priečke sú však minimálne. Zrejme to bude ešte tuhý boj o prvú šestku...   

Určite áno. Slovan na prvej priečke síce teraz trošku odskočil, ale na ďalších priečkach je to veľmi nabité. Každý tím bojuje každý týždeň o dôležité body. A my takisto chceme víťaziť. Netajíme sa ambíciou hrať v prvej šestke a urobíme pre to maximum.   

Aký je váš tímový plán do konca jesennej časti?   

Nedali sme si konkrétny bodový cieľ do konca roku. Budem sa opakovať, ale ak chceme hrať prvú šestku, tak zo štyroch duelov, ktoré sú pred nami, musíme zbierať body. A to už v najbližšom zápase v Skalici. Aby sme sa opäť priblížili k tímom nad nami a aby nám žiaden neodskočil. Takýto je náš krátkodobý cieľ.   

Skalica je v tabuľke hneď pod vami, hoci má o päť bodov menej. Pôjde teda o súboj tabuľkových susedov. Čo očakávate od tohto zápasu, na čo bude potrebné dbať?   

Skalica zatiaľ zažíva celkom dobrú sezónu. Treba si však uvedomiť, že oni sa v prípade víťazstva dokážu priblížiť k nám, respektíve k ďalším mužstvám z top šestky. Potrebujeme a chceme tam vyhrať. Určite ich nevnímame ako ľahkého súpera, skôr ako nepríjemného. Majú svoj zaužívaný systém, sú kompaktní v defenzíve a nedostávajú veľa gólov, takže bude veľmi ťažké sa tam presadiť. Pôjdeme tam však s cieľom zvíťaziť.