Prijatie fanúšikov? Najkrajší moment v živote hráča

Prijatie fanúšikov? Najkrajší moment v živote hráča

S novým útočníkom FC DAC 1904 Dunajská Streda Fernandom Gourem nielen o jeho vydarenom debute v žlto-modrom drese.

Hovorí sa, že nový hráč potrebuje čas na adaptáciu. Takisto, že každý má prednosti aj slabé stránky. Útočník Dunajskej Stredy Fernand Goure (21) akoby chcel tieto nepísané pravidlá poprieť. Hneď vo svojom prvom zápase v žlto-modrom drese reprezentant Pobrežia Slonoviny v kategórii do 23 rokov dosiahol bilanciu 1+2. Stačilo mu pár minút na to, aby si získal srdcia oddaných, ale často aj náročných, fanúšikov DAC 1904. Nejde len o to, že sa zapísal do štatistík. Futbalista, ktorý na Žitný ostrov prišiel hosťovať z belgického Westerla, vynikal azda vo všetkých herných činnostiach. Predviedol parádne zakončenie, rýchlostné parametre, ale vyhrával aj osobné súboje. Nuž a ešte aj ukázal, že nie je sebec. Keď prihral na gól Željkovi Gavričovi, mohol zakončovať aj sám. A bonus na záver? Takýto špičkový výkon predviedol proti úradujúcemu majstrovi ŠK Slovan Bratislava (3:1). Teda tímu, ktorý Dunajská Streda v minulej sezóne nezdolala. Teraz sa to tímu z MOL arény podarilo hneď na prvý šup. „Mužstvo ma rýchlo prijalo medzi seba. Práve to je dôsledok mojej rýchlej adaptácie,“ neskrýval Fernand Goure v rozhovore pre Našu ligu skromnosť.

Váš debut označili médiá za snový. Platí toto konštatovanie? Takto ste si svoj prvý zápas v Dunajskej Strede vysnívali aj vy? 

Všetko, čo sa udialo v posledných dňoch okolo mňa, vnímam pozitívne. Už pred zápasom som vedel, že nás čaká veľké derby. Aj spoluhráči ma pripravovali na to, že toto je iný zápas ako ostatné. Veľa sme o tom debatovali. Mal som od toho len pozitívne očakávania a veľmi som sa tešil. Nehovoril by som o nejakých snoch. Jednoducho som sa len na ihrisku snažil pomôcť spoluhráčom a celkovo mužstvu k úspechu. Chcel som nielen gólmi, ale aj dobrou hrou, prispieť k víťazstvu. 

Zvykne sa hovoriť, že každý hráč potrebuje čas na adaptáciu. Vy ste toto pravidlo popreli. Je to váš štandard? Vždy si rýchlo zvykáte na nové prostredie? 

DAC je druhý klub, kam som prišiel na hosťovanie, ale takto rýchlo som sa presadil na novej adrese prvýkrát. Samozrejme, mám z toho veľkú radosť. Ale najviac ma teší, ako ma prijalo mužstvo. Práve to je dôsledok mojej rýchlej adaptácie. Prístup spoluhráčov a práca trénerov na mojom zapracovaní do tímu sú hlavné dôvody toho, že som do toho rýchlo naskočil. Všetci sa od prvého dňa ku mne veľmi pekne správajú a na tréningoch sa mi každý snaží pomáhať. Tým pádom som sa rýchlo dokázal učiť potrebné veci. Som veľmi spokojný s celým vývojom od môjho príchodu do Dunajskej Stredy. 

Fanúšikovia DAC milujú futbal, klub a aj hráčov. Najväčšie ovácie však zvyčajne dostávajú tí, ktorí v tíme pôsobia dlho a už odviedli kus roboty. Vás diváci oslavovali, akoby ste v MOL aréne nastupovali roky. Čo hovoríte na takúto „lásku na prvý pohľad“? 

Som veľmi šťastný a takisto sa musím priznať, že som bol z toho celého veľmi pozitívne prekvapený. Toto sú najkrajšie momenty v živote každého hráča, práve pre takéto chvíle každý deň tvrdo pracujeme. Prijatie od fanúšikov bolo úžasné a to, že som sa podpory dočkal už v prvom zápase, je skvelé. Som za to veľmi vďačný a chcem sa za túto priazeň ľuďom poďakovať. Vnímam to aj ako záväzok, aby som ďalej pomáhal mužstvu. 

Dunajská Streda získala v lete viacero posíl, ale vy ste ten hráč, ktorý prišiel s nálepkou nahradiť najlepšieho strelca minulej sezóny Niké ligy Nikolu Krstoviča. Nemali ste pred debutom z toho tak trochu stres? 

Nevnímam to ako tlak, alebo ako niečo, z čoho by som mal prežívať stres. Rešpektujem všetko, čo spravil Krsto pre náš klub, ale sústredím sa primárne na svoju prácu a na to, aby som sa stále zlepšoval. Som útočník a viem, čo sa odo mňa čaká. Uvedomujem si, že v takomto veľkom klube sú veľké očakávania. Dôležité je, aby sme sa stále zlepšovali. My sa musíme posúvať dopredu ako mužstvo bez ohľadu na zmeny v kádri. Futbal je aj o odchodoch a príchodoch hráčov. Dôležité je vždy robiť svoju robotu s radosťou a vášňou. Takto vnímam aj svoju úlohu. Chcem si užívať futbal, no takisto bojovať pre tento klub a mužstvo, aby som bol čo najprospešnejší. To však neznamená, že mi to robí stres. 

Zostaňme pri vašom predchodcovi na poste útočníka. Nikola Krstovič využil prostredie v DAC na výrazné zlepšenie. Potvrdzuje to aj po prestupe, keďže hneď po príchode začal strieľať góly za talianske Lecce. Je to pre vás inšpirácia? 

Každý útočník chce hneď po prestupe čím skôr skórovať. Je to dôležité pre mentálne nastavenie, vnútornú pohodu a takisto adaptáciu. V mojej mentalite je nikdy nepoľaviť. Nejde o to, či som nový. V každom jednom tréningu a zápase chcem dať mužstvu maximum toho, čo viem. S rovnakým nasadením budem pristupovať k svojim úlohám aj zajtra, pozajtra, o mesiac aj o pol roka.  

V prvom zápase ste predviedli komplexný výkon a zároveň prajnosť, keďže mnohí útočníci by pred gólom Gavriča volili skôr strelu ako prihrávku. Prakticky ste v prvom zápase neodhalili vaše slabiny. Prečo ste sa s takou výbavou vlastne neudržali v Belgicku? 

To, že som sa pred naším tretím gólom nezachoval sebecky, je logické. Veď nerobím individuálny šport. Vždy myslím na kolektív. Na prvom mieste je mužstvo, ktorému sa snažím pomáhať. Na ihrisku nie je len Fernand, je tam jedenásť hráčov. Pokiaľ mám možnosť prihrať, tak prihrám. Keď mám príležitosť vystreliť, tak vystrelím. Čo sa týka otázky, nad tým ani nerozmýšľam a snažím sa užiť si túto sezónu. Počas hosťovania chcem odovzdať všetko zo seba v prospech Dunajskej Stredy a čo bude potom, to sa uvidí. 

Dunajská Streda je na slovenské pomery špičkový klub s výnimočným zázemím, no niečo mu veľmi chýba. Už ste si stihli uvedomiť, čo? 

Zatiaľ som tu veľmi krátko, čiže ešte som nestihol všetko vypozorovať a zistiť. Môžem však povedať, čo sa mi páči. Ľudia v mužstve, klube a takisto fanúšikovia, jednoducho každý, koho som stretol, sú nesmierne príjemní ľudia. Som veľmi rád, že môžem byť súčasť takéhoto prostredia. Užívam si túto priazeň a chcem sa za ňu odplatiť tým, že každý jeden deň vydám zo seba maximum. 

Tak vám prezradíme, na čo sme narážali. Dunajská Streda, jej fanúšikovia a celý región veľmi túžia po zisku titulu. DAC má za sebou historicky najúspešnejšiu sezónu, ale na prvenstvo to tesne nestačilo. Prišli ste na Žitný ostrov s cieľom pritiahnuť konečne majstrovskú trofej do klubovej vitríny? 

Viem, že DAC patrí medzi najväčšie slovenské futbalové kluby. Má nielen ambície, ale aj podmienky, ktoré ho predurčujú k tomu, aby dosahoval úspechy. Aj ja ako hráč mám len tie najväčšie ciele. Chcem získavať trofeje a vyhrať všetko, čo sa len dá. Teší ma, že som v prostredí s podobnou mentalitou. Takto totiž rozmýšľajú aj moji spoluhráči. Všetci chceme urobiť maximum v prospech klubu, ktorého zamestnanci takisto robia maximum pre to, aby sme splnili veľký sen. Nám i fanúšikom. Samozrejme, sľúbiť to nevieme a uvidíme, čo sa nám podarí. Sľúbiť však vieme to, že urobíme všetko, aby sme získali titul a pohár. 

Stále zdôrazňujete na prvom mieste kolektív. Je pre vás výzva stať sa najlepším strelcom Niké ligy, alebo to ide mimo vás? Zaujímajú vás individuálne ocenenia? 

Samozrejme, že na to myslím, keďže som útočník, chcem streliť čo najviac gólov a môj cieľ je presadiť sa v každom zápase. Platí však aj to, že nie som na ihrisku sám. Pokiaľ sa mužstvu nedarí, Fernandovi sa ťažšie strieľajú góly. Keď hrá mužstvo dobre, Fernand je zase ku gólom bližšie. Takto rozmýšľam. Góly ma tešia, ale ak aj neskórujem a my zvíťazíme, som veľmi spokojný.

BYŤ LEPŠÍ AKO DROGBA 

Keď sa povie Pobrežie Slonoviny, fanúšikom futbalom sa zrejme okamžite v mysli objaví bývalý špičkový útočník pochádzajúci z tejto krajiny, Didier Drogba. Zaujímalo nás, ako príbeh tohto dnes už legendárneho 45-ročného niekdajšieho kanoniera formoval aj Fernanda Goureho. „Mám ešte čas, aby som dosiahol svoje maximum. Tvrdo na tom pracujem. Chcem byť raz ešte lepší, ako bol Drogba, hoci hovoríme o legende a jednom z najlepších futbalistov svojej doby. Ak by som takto neuvažoval, nedostal by som sa na svoj možný výkonnostný vrchol. Mimochodom, pred zápasmi si zvyknem pozerať Drogbove góly, pretože to bol špičkový zakončovateľ. Robím maximum pre to, aby som dosiahol méty ako on. Ktovie, možno raz aj mne zaklope na dvere nejaký špičkový klub,“ odpovedal Fernand Goure.

FERNAND GOURE – FAKTY 

  • Narodil sa 12. apríla 2002 v Yamoussoukro, čo je hlavné mesto v západoafrickej krajine Pobrežie Slonoviny, hráva na poste útočníka za FC DAC 1904 Dunajská Streda. 
  • Je odchovanec AS Denguélé, z ktorého koncom roka 2020 odišiel do izraelského Maccabi Netanya. Nastupoval tam za devätnástku aj áčko, v najvyššej izraelskej súťaži zasiahol do 13 zápasov, v ktorých strelil dva góly. 
  • V lete 2021 prestúpil do belgického Westerla, kde sa predstavil aj v najvyššej súťaži, ale zväčša hrával za béčko v 2. lige. 
  • Sezónu 2022/23 strávil na hosťovaní v maďarskom Újpest FC, kde v 27 súťažných stretnutiach nastrieľal 11 gólov (liga 24/8, pohár 3/3). 
  • V úvode aktuálneho ročníka nastúpil za Westerlo v štyroch dueloch belgickej prvej ligy a následne zamieril na ročné hosťovanie do Dunajskej Stredy, v DAC 1904 pri debute prispel gólom a dvomi asistenciami k víťazstvu 3:1 nad Slovanom Bratislava. 
  • Pobrežie Slonoviny reprezentuje v kategórii do 23 rokov. 
  • Jeho obľúbený hráč je Didier Drogba, zo stále aktívnych futbalistov obdivuje majstrovstvo Erlinga Haalanda. Spomedzi zahraničných klubov drží palce FC Chelsea. 
  • V živote vyznáva pracovitosť, ale zároveň zdôrazňuje, že rovnako ako tvrdá robota je dôležitý aj oddych. Má prísny režim stravovania. Vypije veľmi veľa vody a jedáva len v určitých stanovených časoch.