S esenciou, ktorá im chýbala, až za Esenciou hry?

S esenciou, ktorá im chýbala, až za Esenciou hry?

So zastupujúcim kapitánom FC DAC 1904 Dunajská Streda Dominikom Kružliakom o dôvodoch súčasných úspechov

Keď po zimnej časti zaostávali za vedúcim Slovanom Bratislava o tri body, len málokto im veril, že môžu získať titul. Dnes však futbalisti Dunajskej Stredy vedú poradie fortunaligovej tabuľky so štvorbodovým náskokom pred belasými, pričom do konca súťaže zostáva už len osem zápasov. Cez víkend si žlto-modrí v šlágri kola poradili s treťou Trnavou (3:1) a dnes už ťahajú šnúru sedemnástich zápasov bez prehry v najvyššej súťaži (13-4-0), čím sa postarali o klubový rekord. „Napriek tomu o titule v šatni nehovoríme,“ povedal okrem iného v rozhovore pre Našu ligu zastupujúci kapitán FC DAC Dominik Kružliak (26). V dueli so Spartakom akoby symbolizoval, v čom sa Dunajskostredčania zlepšili. Po zrážke hlavami s útočníkom Trnavy Abdulrahmanom Taiwom dohral zápas s „turbanom“. Mnohí iní by to už možno zabalili. Charakter zdobil tohto skúseného stopéra vždy, no o mnohých jeho spoluhráčoch sa to v minulých sezónach nedalo hovoriť. Dnes je všetko inak. Z výkonov hráčov lídra tabuľky priam srší súdržnosť a tímovosť.

Koľko máte štichov na hlave?

Štyri…

Napriek tomu ste zápas dohrali. Ani na chvíľu vám neprišlo na um, že zídete z ihriska?

Nie. V zápale boja bolesť necítite. Horšie je to po ňom. Chcel som pomôcť mužstvu, čo sa aj podarilo, takže som rád.

Cítite, že práve v ochote obetovať sa pre úspech kolektívu ste ako mužstvo urobili najväčší progres?

Určite áno. Dokonca si myslím, že je to kľúčový faktor našich výsledkov. Zdobí nás súdržnosť, bojujeme jeden za druhého. V minulosti to možno nebola naša silná stránka, dnes na tom môžeme stavať. Len treba vytrvať v tomto prístupe.

Prečo ste sa v tomto aspekte zlepšili práve v aktuálnej sezóne?

Myslím si, že práve v tejto veci odviedol veľa roboty tréner Adrian Guľa spoločne so svojimi kolegami v jeho realizačnom tíme. Veľmi si na tom zakladá a hráči sa stotožnili s jeho filozofiou. Kabína si uvedomila, že táto cesta vedie k úspechu. Som rád, že sa to potvrdzuje v praxi. Samozrejme, do konca sezóny zostáva ešte veľa kôl, ale progres je evidentný. Bojujeme jeden za druhého, navzájom si pomáhame, a to je základ.

V minulej sezóne ste doma podľahli Trnave 0:3. Teraz ste Spartak zdolali 3:1, hoci ste neboli vyslovene lepší. Čo hovoríte na to, akým spôsobom dokážete víťaziť?

Máte pravdu, bol to vyrovnaný zápas, no v rozhodujúcich momentoch sme dokázali strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Máme kvalitných ofenzívnych hráčov, ktorí dokážu rozhodnúť zápas. Mohli by sme menovať Nikolu Krstoviča, chlapcov na krídelných postoch, naposledy spravil rozdiel Miroslav Káčer. Som rád, že dokážeme byť efektívni a uspieť aj v zápasoch, v ktorých vyslovene nedominujeme.

Zaujímavé je aj to, že ste mužstvo, ktorého striedajúci hráči strelili najviac gólov. Čo by ste povedali k tejto štatistike?

Popravde, ani som o tom nevedel. Zostava sa mení, každý jeden hráč je dôležitý. Nielen tí, ktorí nastúpia od začiatku, ale aj tí, ktorí zápas dohrávajú. Nie je to jednoduché pre tých, ktorí nemajú vysokú minutáž, ale keď prídu na ihrisko, dokážu mužstvu pomôcť. V tom spočíva sila nášho tímu. Dávame veľa gólov v záveroch zápasov, keď na ihrisko vybehnú noví hráči a pomôžu tým, čo sú na trávniku od začiatku.

Tréner Adrian Guľa odmieta deliť mužstvo na základnú zostavu a lavičku. Vždy hovorí o hráčoch, ktorí v zápase začínajú a tých, ktorí ho končia. Jeho rétoriku opakujete aj vy…

Lebo sme sa s ňou v šatni stotožnili. Aj vo veľkých kluboch je dôležitých nielen jedenásť hráčov, ale prínos musia ukázať všetci. Sezóna je dlhá, prichádzajú zranenia a karty. Každý dostane šancu a musí byť čo najlepšie pripravený pomôcť mužstvu.

Ani tí najväčší lídri si nemôžu byť istí pozíciou. Na lavičke občas začína aj kapitán Zsolt Kalmár a takisto vy, ktorý nosíte pásku počas jeho neprítomnosti. Ako to vnímate?

Všetci chceme hrať, no zároveň každý akceptuje svoju pozíciu a cíti sa byť dôležitou súčasťou tímu. Mužstvo vždy akceptuje rozhodnutie trénera, nepočuť žiadne sťažnosti. Nikto nie je rád na lavičke a keď nehráte, škrie to. Pokiaľ sa vám podarí pomôcť tímu z pozície striedajúceho hráča, je to pre vás satisfakcia. Najdôležitejší je vždy kolektív.

Neraz ste počas tohto rozhovoru zmienili prínos trénera Adriana Guľu, ktorého ste vy osobne poznali už z pôsobenia v národnom tíme do 21 rokov. Keď klub oznámil, že sa s ním stretnete aj v Dunajskej Strede, potešili ste sa?

Áno. Zaujímavé je, že do Dunajskej Stredy som prišiel v lete 2019 a je to môj prvý slovenský tréner v DAC. Jeho robota je známa a jeho úspechy nie sú náhoda. Vždy dokáže dobre nastaviť mužstvo. Aj my sme si nastavili pravidlá, ktoré zo začiatku možno nebolo ľahké dodržiavať, no kabína si na to zvykla a teraz nám to funguje veľmi dobre.

Keď Adrian Guľa prichádzal ku kormidlu, určite ste verili v progres. Ale prišlo vám vtedy na um, že sa zlepšíte až takto výrazne?

Áno, veril som v progres a či až takýto? Neviem na to odpovedať… O progrese by sme však mali debatovať až na konci sezóny, keď bude jasné, na akej priečke sme sa umiestnili a koľko bodov sme nazbierali. Potom bude správny čas na hodnotenie. Nemali by sme bilancovať veci v situácii, keď je pred nami ešte osem zápasov, i keď progres je badateľný.

Dominik Kružliak v zápase proti Spartak Trnava (foto:TASR)

Pomohlo vám, že klub po jeseni verejne nedeklaroval cieľ získať titul?

Ťažko povedať. V klube nemáme veľké vyjadrenia, skôr sa sústredíme na systematickú prácu. Máme mladých hráčov a dôležitý je proces, aby sme sa zlepšovali zo zápasu na zápas. To sa nám darí a uvidíme, na čo to bude na konci stačiť. Je lepšie ísť do sezóny so skromnými cieľmi.

Ani v šatni nedebatujete o titule?

Nie. Stále sa hrá o 24 bodov. Tešíme sa, že momentálne sme o štyri body pred Slovanom. Načo o tom hovoriť? Lepšie je sa sústrediť na každodennú robotu.

Mimochodom, viete kedy naposledy neovládol ligu tím, ktorý viedol poradie osem kôl pred koncom?

Vôbec, štatistiky nesledujem.

V sezóne 2010/11, keď Senica napokon prišla o prvé miesto na úkor Slovana Bratislava. V praxi to znamená, že mužstvo, ktoré zvyčajne v tejto fáze súťaže vedie, ligu aj vyhrá. Čo na to hovoríte?

Asi len toľko, že to neznamená nič. Stať sa môže stále hocičo, bodový rozdiel zase nie je až taký veľký. Čakajú nás zápasy s priamymi konkurentmi.

Čo bude teda dôležité, aby ste sa udržali na čele tabuľky?

Pokračovať v tom, čo sme robili doteraz. Ísť zo zápasu na zápas, pokúsiť sa víťaziť, svedomito trénovať, dobre sa pripraviť na súperov.

Cítite, žeby vám to v tejto sezóne mohlo vyjsť a že vy budete po Zsoltovi Kalmárovi druhý hráč Dunajskej Stredy, ktorý zdvihne nad hlavu trofej Esencia hry?

Všetky médiá vrátane vás nás takto tlačia do silných vyjadrení… Verte, že takto neuvažujeme. Stále sa sústredíme na najbližší zápas. Teraz máme trochu ľahší program, niektorí hráči sú na reprezentačných zrazoch. Od pondelka sa začneme zodpovedne pripravovať na domáci zápas so Žilinou, aby sme natiahli našu úspešnú šnúru.

AJ VONKU AKO DOMA

Futbalisti Dunajskej Stredy sa môžu pochváliť tým, že hrávajú pred najväčšou diváckou kulisou vo Fortuna lige. Na ich ligové zápasy chodí viac divákov ako na ďalšie tradičné kluby ŠK Slovan Bratislava a FC Spartak Trnava. „Fanúšikovia majú veľký podiel na našich výsledkoch. Sú pre nás dvanásty hráč. Skvele nás podporujú doma a teraz začali vo väčšom počte navštevovať aj zápasy vonku. Keď vám príde do Michaloviec či Trenčína 500 priaznivcov vášho tímu, cítite sa ako doma. Za to im patrí vďaka. Verím, že sa našim fanúšikom odvďačíme dobrou hrou a priaznivými výsledkami,“ povedal Dominik Kružliak.

DOMINIK KRUŽLIAK – FAKTY

  • Narodil sa 10. júla 1996 v Liptovskom Mikuláši, hráva na poste obrancu za Dunajskú Stredu.
  • Je odchovanec FC 34 Palúdzka, no od desiatich rokov pôsobil v MFK Ružomberok, v prvom tíme debutoval ako sedemnásťročný 29. marca 2014 proti Zlatým Moravciam.
  • V Ružomberku hrával do leta 2019, v klube spod Čebraťa nosil aj kapitánsku pásku. Na Liptove sa podieľal dvakrát na zisku tretej priečky (2016/17 a 2018/19), v ročníku 2017/18 dokráčal so svojimi spoluhráčmi na úkor srbského FK Vojvodina Novi Sad a nórskeho Brann Bergen do 3. predkola Európskej ligy, kde Ružomberok nestačil na účastníka anglickej Premier League FC Everton (0:1, 0:1).
  • Za Ružomberok odohral 134 Fortunaligových zápasov a pripísal si deväť gólov.
  • V lete 2019 prestúpil do Dunajskej Stredy, kde je dodnes, časom sa vypracoval na zastupujúceho kapitána tímu pri neúčasti Zsolta Kalmára. Na Žitnom ostrove prispel k zisku druhého (2020/21) a tretieho miesta (2019/20). Za Dunajskú Stredu odohral zatiaľ 98 ligových zápasov a strelil v nich sedem gólov.
  • Celkovo má vo Fortuna lige odohraných 232 zápasov, v ktorých strelil šestnásť gólov.
  • Slovensko reprezentoval v kategóriách do 18, 19 a 21 rokov. Na konte má aj štart v neoficiálnom zápase za seniorskú reprezentáciu, v ktorom náš národný tím podľahol v Spojených arabských emirátoch Švédsku 0:6.
  • Jeho obľúbený zahraničný klub je Manchester United.
  • Riadi sa životným mottom „myslieť pozitívne“.