​Tvrdé dáta z Dánska! Na futbalových štadiónoch sa nákaza takmer nešíri

​Tvrdé dáta z Dánska! Na futbalových štadiónoch sa nákaza takmer nešíri

Dánska štúdia je relevantná, robená na vzorke takmer 270 tisíc fanúšikov, podporená Ministerstvom športu a Ministerstvom kultúry v krajine. Výsledok? Dnes môžu byť v Dánsku plné štadióny fanúšikov s platným Covid pasom.

Dánsko nám môže byť príkladom v mnohom. Aj v prístupe k fanúšikom a športu celkovo. Nedávno tam realizovali štúdiu, v ktorej merali šíriteľnosť koronavírusu na otvorených priestranstvách počas 170 futbalových zápasov. Zápasy dvoch najvyšších dánskych líg navštívilo počas približne jedného mesiaca 266 259 fanúšikov. Tvrdé dáta hovoria o minimálnom šírení choroby na futbalových zápasoch, vyzdvihujeme tie najzásadnejšie fakty: 

  • Len 60 fanúšikov z celkového počtu 266 259 sa nakazilo ochorením Covid-19, čo predstavuje 0,02% ·      
  • Len 60 fanúšikov sa nakazilo ochorením Covid-19 počas 170 zápasov, čo predstavuje 0,35 fanúšika na zápas   

Štúdia bola súčasťou projektu S.A.F.E., ktorý podporila deklaráciou aj slovenská Fortuna liga vo februári 2021. Podobný projekt navrhla ÚLK realizovať aj v našich podmienkach, žiaľ, nenašla podporu. Výsledok štúdie bol v Dánsku relevantný pre nastavovanie opatrení, resp. futbalové štadióny môžu byť obsadené na 100% s Covid pasom, teda dokladom o tom, že bol človek očkovaný, testovaný, ale ochorenie prekonal. Pre konkrétne čísla, ale nemusíme ísť až do Dánska, v Rakúsku bude povolená takisto 100% kapacita pre ľudí s Covid pasom a v Poľsku môžu byť štadióny zaplnené na 50% bez potreby dokladovania testov, pričom očkovaní fanúšikovia sú mimo tejto minimálnej kapacity.

Výsledok dánskej štúdie spolu s ďalšími materiálmi, ako napríklad niekoľkokrát upravovaným projektom návratu fanúšikov spolu s návrhom fanúšikovského Covid automatu, komunikuje vedenie ÚLK pravidelne so sekciou športu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ako aj so zástupcami Konzília odborníkov. Výsledkom je, že po niekoľkých mesiacoch by sme mali byť prizvaní na rokovanie Konzília odborníkov, kde máme prezentovať náš projekt návratu fanúšikov.     

Šport bez fanúšikov neprežije. Futbal ako celosvetový líder športu nevynímajúc. Fanúšikovia sú dôležitým článkom celého športového ekosystému, ktorý sa môže bez nich zrútiť. Zodpovednosť áno, preto Fortuna liga je a bude zodpovedná, no fanúšikovia sa musia vrátiť na tribúny vo väčšom počte čím skôr, a to pri zachovaní rozumných epidemiologických opatrení. Futbalové štadióny sú bezpečné miesta, a to aj pri ich výraznejšom naplnení.