​Chceme hrať, zhodli sa kluby. Reštart naplánovaný na 13. júna

​Chceme hrať, zhodli sa kluby. Reštart naplánovaný na 13. júna

Fortuna liga by sa mala opäť rozbehnúť 13. júna. Pokračovať by mala v skrátenej verzii. Dohodli sa na tom kluby Fortuna ligy na dnešnom Prezídiu ÚLK.

Definitívne musí dať reštartu Fortuna ligy zelenú Úrad verejného zdravotníctva, resp. orgány na úrovni štátu. Ak sa tak stane, najvyššia slovenská futbalová súťaž by sa naplno rozbehne 13. júna prvým kolom nadstavby. Kluby Fortuna ligy sa na dnešnom Prezídiu ÚLK dohodli na jednokolovej nadstavbe. V tomto prípade sa tak spolu neodohrá desať kôl, ako bolo pôvodne naplánované, ale päť. „Chcem sa poďakovať klubom. Diskusia nebola ľahká, ale konečný výsledok je pozitívny najmä pre futbal. Našli sme spolu riešenie, ako súťaž dohrať. Verím, že sa nám podarí reštart úspešne zvládnuť. Definitívne nám reštart musia potvrdiť orgány na úrovni štátu. Od Úradu verejného zdravotníctva zatiaľ nemáme finálne stanovisko k nášmu Manuálu organizácie zápasov, ktorého súčasťou je i Medicínsky protokol. Máme iba mediálne prezentovaný termín reštartu súťažných športových podujatí od 03.06. Termín reštartu 6. júna by tak mohol byť ohrozený, ďalším argumentom je napätá termínová listina z pohľadu UEFA, ktorej spoločne so SFZ naše rozhodnutie odkomunikujeme. Skrátená verzia je tak najlepším možným riešením v tejto náročnej situácii,“ ozrejmuje detaily výsledku Prezídia ÚLK jej preziden Ivan Kozák.   

Prezídium ÚLK zároveň prijalo uznesenie o tom, že v aktuálnej sezóne z dôvodu pandémie COVID-19 nebude žiadny klub zostupovať a nebude sa hrať baráž o účasť vo Fortuna lige. „Všetky kolá sa odohrajú počas víkendov. Súťaž bude trvať do 11. júla, resp. v prípade baráže o Európsku ligu, do 17. júla. Na základe diskusie s predstaviteľmi SFZ sú zároveň vytvorené termínové možnosti na odohratie semifinálových zápasov a finále Slovnaft Cup-u,“ doplnil prezident ÚLK.   

Futbal tak dáva verejnosti jasný signál, že chce vystúpiť z tieňa, v ktorom sa ocitli ostatné športy. „Svet sa postupne vracia do normálu. Futbal je dôležitou súčasťou spoločnosti a ukazuje svoju jedinečnosť v celosvetovom priestore. Cítili sme a stále cítime pozitívny tlak zo strany verejnosti, fanúšikov a partnerov. Sme radi, že futbal zvíťazil. Veríme, že reštart zvládneme a Fortuna ligu úspešne dohráme. Bude to jasný signál voči celej spoločnosti, že túto krízu spoločne zvládneme,“ uzatvára prezident ÚLK Ivan Kozák.

Program skrátenej nadstavbovej časti Fortuna ligy